Hiszpański sos ROMESCO

Hiszpański sos romesco - idealny do dań z grilla


Sos Romesco to hiszpański sos najczęściej podawany z rybami i owocami morza lub jako dip do warzyw. Jest gęsty i kremowy (dzięki orzechom i chlebowi), ale naturalnie wegański i zdrowy.
Jest pyszny i łatwy do zrobienia.



Przygotowuje się go na bazie pomidorów, czosnku, migdałów, orzechów laskowych, oliwy i suszonej papryki ñora (nyora (kat.), u nas raczej nie osiągalnej, dlatego zastępowanej pieczoną czerwoną papryką. Sos romesco to obowiązkowy dodatek do grillowanych calçots, czyli katalońskiej odmiany zielonych młodych cebulek, ale równie często towarzyszy innym grillowanym warzywom, rybom oraz mięsu. Sprawdzi się także jako dip do chipsów, nachosów i innych przekąsek.
Sos romesco to przepyszne połączenie smaku pomidorów i papryki z orzechami.

Z czym można podawać sos romesco:

- Sos romesco jest podawany na zimno
- świetnie pasuje do ryb i owoców morza
- można go używać tak jak włoskiego pesto
- jako dip do podania z surowymi lub grillowanymi warzywami
- świetnie pasuje do jajek
- jako pasta/dip – można go podać z krakersami, paluszkami lub chrupiącą bagietką


***

SKŁADNIKI:
2 czerwone papryki
6 ząbków czosnku
1-2 papryczki chilli (zależnie od ich ostrości i preferencji)
2 średnie dojrzałe pomidory
20 orzechów laskowych obranych z łupinek
40 g płatków migdałowych
6 gałązek natki pietruszki
1 duża kromka czerstwego chleba
4 łyżki octu z czerwonego wina
8 łyżek oliwy 
sól do smaku



PRZYGOTOWANIE SOSU ROMESCO:
Piekarnik nastawiony na górną grzałkę (grill) nagrzej do 190 stopni C. Papryki przekrój na pół, usuń z nich gniazda nasienne. Papryki ułóż skórą do góry na blasze wyłożonej folią aluminiową razem z ząbkami czosnku (w łupinkach), papryczkami chilli i całymi pomidorami pozbawionymi szypułek. Wstaw do piekarnika i grilluj, aż pomidory zrobią się miękkie, a skórka na ich powierzchni stanie się pomarszczona (ok. 20 minut).

Wyjmij pomidory i przełóż na talerz. Gdy przestygną, zdejmij z nich skórę, usuń pestki i grubo posiekaj. Kontynuuj pieczenie pozostałych warzyw jeszcze przez ok. 10 minut, aż skórka na papryce stanie się czarna, a czosnek będzie miękki. Wyjmij warzywa z piekarnika i zostaw do ostygnięcia. Nie wyłączaj piekarnika.

Orzechy laskowe i płatki migdałowe wysyp na papier do pieczenia ułożony na blasze (może być blacha po paprykach). Wstaw do piekarnika na ok. 2 minuty, aż orzechy podprażą się i lekko zrumienią. Wyjmij orzechy z piekarnika i poczekaj, aż trochę ostygną. Przesyp do malaksera, dodaj grubo pokrojoną natkę pietruszki i zmiksuj razem na drobne okruszki. Przesyp do małej miseczki.

Zdejmij skórę z upieczonej papryki. Z papryczki chilli usuń szypułkę (możesz usunąć też pestki, aby papryczka była mniej ostra) i posiekaj razem z papryką. Na patelni rozgrzej 3 łyżki oliwy, dodaj paprykę, chilli i czosnek wyciśnięty z osłonek. Smaż ok. 3 minuty. Czerstwy chleb porwij na kawałki, dodaj na patelnię i smaż z warzywami, aż stanie się złoty i chrupiący.

Całą zawartość patelni przełóż do malaksera. Dodaj posiekane pomidory, ocet winny i pozostałą oliwę. Dopraw solą. Zmiksuj pulsacyjnie na pastę. Przełóż do miseczki, wsyp wcześniej posiekane orzechy z natką pietruszki i wszytko razem wymieszaj. Podawaj do grillowanych warzyw, ryb, owoców morza i mięsa. 



Źródła 

Comments